SEEDSEEDSEED
Destek Hattı
E-Posta Adresimiz
Çankaya- Ankara
SEEDSEEDSEED

Selçuk ARIK

SEED

Selçuk ARIK

1984 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ankara Dikmen’de Talat Paşa ve Ahmet Yesevi İlköğretim okullarında tamamlamıştır. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Lisans eğitimini 2007 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı’nda tamamlamıştır. Yüksek Lisans eğitiminde “Geniş Etkili Güncel Konuların Bilimin Doğası Anlayışı Üzerine Etkisini” araştırırken, doktora eğitiminde “Yapılandırmacı Öğrenme Yaklaşımı ve Aktif Öğrenme Yöntemlerinin Çevre Eğitimi Üzerine Etkisinin Sistematik İncelemesi ve Meta-Analizi” başlıklı doktora çalışmasını TÜBİTAK bursiyeri olarak tamamlamıştır. Ayrıca 2016 yılında Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olmuştur ve 2009 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görevine başlamıştır. Bu süreçte, fen öğretimi laboratuvar uygulamaları I-II, fen ve teknoloji laboratuar uygulamaları I-II, genel kimya laboratuvar uygulamaları I-II, genel biyoloji laboratuvar uygulamaları I-II ve genel fizik laboratuvar uygulamaları I-II derslerine asistanlık yapmıştır. 2018 yılından itibaren doktor öğretim üyesi olarak devam etmektedir.

Bu süreçte, idari olarak Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi Bölüm Başkan Yardımcılığı, Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Farabi Koordinatörlüğü ve Bologna Koordinatörlüğü yapmıştır. Fen bilgisi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi alanlarında çeşitli derslerin sorumlu öğretim üyeliğini üstlenmiştir. Halen fen bilgisi eğitimi alanında lisans ve lisansüstü seviyede derslere devam etmektedir. Çevre sorunları, çevre kirliliği, sürdürülebilirlik, benlik saygısı, üstbiliş, STEAM, STEM, yeni çevresel paradigma, fen ve teknoloji dersi öğretim programları ve fen öğretimi laboratuvar uygulamaları gibi çeşitli konularda uluslararası ve ulusal makaleleri, kitapları ve bildirileri bulunmaktadır. Ayrıca TÜBİTAK 4004 doğa eğitimi projesinde iki defa ve MEB destekli HAMİ projesinde bir defa uzman personel olarak görev yapmıştır. Halen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalında görevine devam etmektedir.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.